Ana Sayfa » » Koalay.com Zorunlu Trafik Sigortası Sorularınızı Cevaplıyor

Koalay.com Zorunlu Trafik Sigortası Sorularınızı Cevaplıyor

Yazar: Sinan Susar Tarih: 20 Ağustos 2015 Perşembe | 17:59


Sigorta şirketlerinin sunduğu kasko ve trafik sigortası tekliflerini, poliçe tutarlarını ve poliçe kapsamlarını çok kısa bir süre içerisinde tarayarak karşılaştırıp, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun teklifi arama işini sizin adınıza yaparak zamandan tasarruf etmenizi ve poliçenizi kolayca satın almanızı sağlayan Koalay.com, zorunlu trafik sigortası hakkında merak edilen sorulara cevaplar verdi.
Trafik sigortası nedir?
Trafik Sigortası bir motorlu taşıtın kusurlu olarak üçüncü şahıslara verdiği zararları karşılamaktadır. Tazminat ile maddi zararların yanısıra, kazaya ilişkin tedavi giderleri ile zarar gören kişilerin sakat kalması veya hayatını kaybetmesi hallerinde kazada zarar görenin desteğinden mahrum kalanlara ödeme yapılır. Destekten mahrumiyet tazminatı, kazada hayatını kaybeden veya sakat kalan kişinin yaşına, gelirine göre değişiklik göstermektedir.
Trafik sigortası primleri niye şirketten şirkete farklılık gösteriyor?
Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde trafik sigortası primleri sigorta şirketlerince serbestçe tespit edilmektedir. Her sigorta şirketi kendi tarifesini oluşturmaktadır. Ancak sigorta şirketi tarafından aynı riske sahip araçlar ve/veya işletenler için akdedilen sigorta sözleşmelerinin aynı prim üzerinden düzenlenmesi esastır.
Trafik sigortasının primleri taksitlendirilebilir mi?
Sigorta ücretinin tamamı, sözleşme yapılır yapılmaz poliçenin teslimi karşılığında peşinen ödenir. Ancak taraflar sigorta priminin en az dörtte biri poliçenin teslimi karşılığında peşin olmak koşuluyla taksitler halinde ödenmesini kabul edebilirler. Bu takdirde sigortacı prim ödenmemesi sebebiyle sahip olduğu sözleşmenin feshi hakkından vazgeçmiş sayılır.
Trafik sigortası poliçemi vade bitiminde yenilemeyi unutursam sonuçları ne olur?
Araç işletenleri sigorta sözleşmesini bitim tarihi itibariyle yenilemekle yükümlüdür. Araç işleteninin sigorta sözleşmesinin bitim tarihinden itibaren yenileme işlemini gerçekleştirmediği her 30 gün için müteakip sigorta sözleşmesinde prim, %50 ile sınırlı olmak üzere % 5 ilave edilerek hesaplanır. Ayrıca trafik zabıtasının yapacağı kontollerde aracınızın trafik sigortası  bulunmadığı tespit edilirse, aracınız trafikten men edilir ve para cezası uygulanır.

En uygun zorunlu trafik sigortası teklifini almak istiyorsanız Koalay.com web sitesini ziyaret edip araç sigorta hesaplama işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum Yapmayı Lütfen Unutmayın.

Ne Aramıştınız ?

Blogger tarafından desteklenmektedir.